2013. augusztus 15., csütörtök

A füzesmikolai búcsú

A fatemplom
A szamosújváriak (de nem csak ők) jól tudják, hogy minden évben augusztus 13 és 15 között zajlik a füzesmikolai búcsú. Ilyenkor rengeteg ember elmegy a füzesmikolai kolostorhoz imádkozni vagy szórakozni. Igen jól értettétek kedves olvasóim, sokan olyan Félsziget típusú élményre számítanak.
Sátrak
A kolostorhoz vezető út két oldalán kereskedők sátrai vannak felállítva, ahol mindent megtalálsz. Találsz ottan játék fegyverektől, alkoholig minden félét. Persze mindezek mellett megtalálhatóak a különböző vallásos termékek is, ikonok, keresztek, tömjén, mirha, szentelt víz stb. Mi több egyes szerzetesek bűnbocsájtó cédulákat és áldásokat is áruba bocsájtottak. Elképesztő, hogy vannak olyan emberek, akik fizetnek a cédulákért.
Koldus
A kolostor felé vezető úton a koldusok sem hiányoznak, minden sarkon megtalálod őket.
A kolostor udvarán csak az ottan kegyhelyeket árusító boltból vásárolhatsz. Ezen a helyen is csak képeslapokat, ikonokat, kereszteket kaphatsz és persze a kolostorban lévő Csodatevő Mária (vagy más néven „könnyező” Mária) másolatát.
A régebbi és az újabb kőtemplom
A kolostor területén több kisebb vagy nagyobb épület és templom található, többek között egy kis fatemplom is. A hagyomány úgy tartja, hogy a zarándokok lelke csak akkor tisztul meg, ha négykézláb, imádkozva körbejárják a templomot. A lélek kitisztulása után, a hívők órák hosszát, türelmesen sorban állnak, hogy megtekinthessék és megcsókolhassák a Csodatevő Mária ikonját. Úgy tartják gyógyító és csodatevő ereje van.
Mise
A búcsú elejétől a végéig miséznek a helybéli és a meghívott papok.
A búcsújárók sátorban vagy a szabad ég alatt töltik el az éjszakát. Sokan közülük gyalog érkeznek a kolostorhoz és ugyanúgy távoznak is.
Minden évben töltött káposztával és kaláccsal vendégelik meg a zarándokokat. Az idén is több mint 16000 tölteléket csavartak.
***
Állítólag az idén 70000 ember ment el a füzesmikolai kolostorhoz.
Zarándokok
***
Pár sor a kolostor történetéről:
A kis fatemplomot 1552-ben említik először a dokumentumok, de valószínűleg már régebbtől ottan állt. Persze a mostani fatemplom nem az eredeti, mivel az 1973-ban leégett. Érdekességként elmondható, hogy a kis fatemplomot 1714-ben Korniss gróf renováltatta, saját költségén.
Az első kőtemplomot 1875-1879-ben építették. Az elmúlt évtizedben megkezdték egy újabb kőtemplom (tégla) építését, amit a mai napig sem fejeztek még be.
Csodatevő Mária
A kolostor 1699 után lett híres, amikor a hagyomány szerint, az 1681-ben festett Szűz Máriás ikon 21 napon keresztül megállás nélkül sírt. Ezt követően évről – évre egyre többen zarándokoltak, a már görög katolikus kolostorhoz. A búcsú annyira ismert lett, hogy XIII. Kelemen pápa 1767-ben kegyhelynek ismerte el és búcsút hirdetett a három Mária-főünnep, Gyümölcsoltó Boldogasszony (már. 25), Nagyboldogasszony (aug. 15) és Kisboldogasszony (szept. 8) napjára. Az utóbbi kettőnek alakult ki hagyománya, ami a mai napig él. Persze szeptember 8-án jóval kevesebben zarándokolnak/zarándokoltak el a füzesmikolai kolostorhoz.
1948-ban, amikor betiltották a görög katolikus egyházat a kolostor az ortodox (görög keleti) egyház tulajdonába került. Mivel az 1989-es rendszerváltás után a kolostor és a „könnyező” ikon nem került vissza a görög katolikusok tulajdonába, a két egyház a mai napig pereskedik tulajdona felett.

RJA
További képek:









































Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...